CAM w pediatrii

Wstęp

Niniejsza informacja dla pacjentów jest próbą przybliżenia zagadnień związanych z możliwością terapii w oparciu o preparaty naturalnego pochodzenia.

Wykorzystując w pełni dokonania współczesnej medycyny, warto posiąść wiedzę i umiejętność posługiwania się bezpiecznymi i przyjaznymi dla naszych organizmów preparatami naturalnego pochodzenia, które wykorzystują terapie opierające się na preparatach uzupełniających czy alternatywnych – CAM. W tym celu warto sięgać m. in. po preparaty ziołowe i pochodne, a także po leki homeopatyczne, suplementy diety czy też po tzw. produkty medyczne (o ile są to preparaty naturalnego pochodzenia).

Warto pamiętać, że szczególnie w pediatrii, podstawowym założeniem powinna być terapia wykorzystująca bezpieczne preparaty. Ta nadrzędność bezpieczeństwa terapii w pediatrii, minimalizacja skutków ubocznych, powinna być priorytetem dla każdego lekarza. Takimi bezpiecznymi preparatami są właśnie preparaty naturalnego pochodzenia a więc preparaty ziołowe i homeopatyczne. Warto dodać, że leki homeopatyczne są wyjątkowo bezpieczne, nie mają skutków ubocznych, dlatego mogą być stosowane u dzieci, w każdym wieku, dosłownie od momentu urodzenia. Leki ziołowe i homeopatyczne, są integralną częścią grupy preparatów OTC, dostępnych bez recepty.

Medycyna jest jedna, jest nauką obejmującą w sposób całościowy wiedzę w zakresie zdrowia i chorób człowieka. Jej nadrzędnym celem powinno być dobro pacjenta a wiodącym hasłem i przesłaniem "po pierwsze nie szkodzić". Medycyna w bardzo szerokim pojęciu powinna opierać się i czerpać swą wiedzę i przekuwać ją w efektywne i różnorodne możliwości terapeutyczne i techniki medyczne wykorzystujące wszelkie dostępne źródła. Leki i terapie bazujące na lekach i preparatach z zakresu CAM są ciekawym i wartościowym uzupełnieniem współczesnej medycyny. Co jest ciekawego i wartościowego w tej grupie leków: to że są produkowane z surowców będących w naszym naturalnym otoczeniu. A więc są przyjazne i dobrze tolerowane przez organizm człowieka. Zazwyczaj są to preparaty bezpieczne, co ma olbrzymie znaczenie np. w praktyce pediatrycznej. Następnym wyróżnikiem jest to, że zazwyczaj są to leki i preparaty tanie. Bardzo często są to preparaty popularne i łatwo dostępne, często bez recepty, z grupy preparatów OTC. Tych argumentów "za" jest więcej, nie ma sensu w tym miejscu ich mnożyć.

Nasze społeczeństwo od pokoleń, ma duże zaufanie a także wiedzę w stosowaniu preparatów ziołowych. W naszych apteczkach domowych, niezależnie od tego czy mieszkamy na wsi czy w mieście, posiadamy większy czy mniejszy wybór preparatów ziołowych. Szczególnie na wsi są jeszcze ludzie, którzy nie tylko mają wiedzę w zakresie zastosowań leków ziołowych ale także potrafią zbierać zioła i przygotowywać z nich leki na własny użytek. Leki homeopatyczne są nieco mniej znane, ale ponieważ np. homeopatyczne leki złożone są dostępne prawie w każdej aptece, warto po nie sięgać i wykorzystywać w banalnych przypadkach chorobowych. Jednak ażeby dana terapia była skuteczna powinniśmy posiadać chociażby minimalną wiedzę na jej temat.

rysunek zioła

Ta skuteczna i bezpieczna metoda terapeutyczna, znana jest od ponad 200 lat, wykorzystywana w 80 krajach świata przez ponad 500 milionów ludzi. Warto też wiedzieć, że w samej UE stosuje ją ponad 100 milionów ludzi. Spory procent z nich to dzieci. W niektórych krajach np. we Francji czy w Szwajcarii oraz w Anglii leki homeopatyczne są na listach leków refundowanych.

Terapia w oparciu o preparaty naturalnego pochodzenia jest możliwa w zakresie banalnych stanów chorobowych i dobrze, że nasze społeczeństwo posiada taką możliwość samoleczenia. Terapia poważniejszych chorób w oparciu o CAM jest także możliwa, ale w przypadkach poważniejszych stanów chorobowych zawsze powinny być one konsultowane z lekarzem, który ma odpowiednią wiedzę i powinien taką terapią kierować.