Homeopatia jest terapią traktującą organizm w sposób indywidualny i całościowy, czyli jest w pełni holistyczna. Celem terapii homeopatycznej jest utrzymanie lub przywrócenie zdrowia, poprzez pobudzenie naturalnych mechanizmów obronnych naszego organizmu. Terapia ta wykorzystuje jako środki lecznicze substancje naturalnego pochodzenia, które w postaci skoncentrowanej, u osoby zdrowej mogą wywołać objawy podobne do objawów występujących w przebiegu określonych chorób. Inaczej, skoncentrowana substancja zdolna wywołać określone objawy u osoby zdrowej, użyta w małych i bezpiecznych dawkach (wysokie czy b. wysokie rozcieńczenia) może zwalczyć podobne objawy chorobowe u osoby chorej. Np. kawa pita w dużych ilościach, wprowadza w stan podniecenia, pobudzenia, podenerwowania, wywołuje bezsenność, uzależnienie. Lek sporządzony z kawy o nazwie Coffea cruda, może uspokajać osoby nerwowe i ułatwiać im zasypianie. Poszukiwanie tych podobieństw i zależności leży u podstawy diagnozy i terapii homeopatycznej.
Leki homeopatyczne są bezpieczne, nie mają skutków ubocznych, ani toksycznych, nie można ich przedawkować. Można nimi leczyć pacjentów w każdym wieku, także dzieci. W naszej Unii Europejskiej, bezpieczne leki homeopatyczne stosuje około 150 mil. osób. Spory procent wśród nich stanowią dzieci. Nic dziwnego, że w wielu aptekach w Europie są działy leków homeopatycznych dla dzieci. Warto wiedzieć, że duży odsetek lekarzy pediatrów w Europie stosuje bezpieczne leki homeopatyczne dla dzieci.
Należy wyraźnie podkreślić, że ciąża jest okresem szczególnym, gdzie lepiej unikać leków, jeżeli jest to możliwe stosować leczenie bez antybiotyku, nawet w przypadku tak bezpiecznych środków, jakimi są leki homeopatyczne, rozsądnie jest prosić w tej sprawie o konsultację lekarza prowadzącego ciążę.
Warto też wyjaśnić przy okazji jedną kwestię. Na wielu ulotkach informacyjnych homeopatycznych leków złożonych producenci sami piszą : "że dany specyfik nie jest zalecany w ciąży". Należy ten opis (wykorzystywany często przez przeciwników terapii homeopatycznej) tłumaczyć nie tym, że dany lek jest niebezpieczny w ciąży, ale tym, że nie ma on badań klinicznych potwierdzających jego bezpieczeństwo w ciąży. Dlaczego tak jest? Przyczyna jest bardzo prozaiczna. Badania kliniczne w dzisiejszych czasach są bardzo kosztowne i nie wszystkich producentów leków jest na nie stać.
Większość leków homeopatycznych jest pochodzenia roślinnego, ale także mineralnego i odzwierzęcego. W terapii homeopatycznej stosuje się mikrodawki substancji czynnych w lekach, które są w specjalny sposób przygotowywane. Każda seria leków homeopatycznych jest badana. Leki homeopatyczne występują we wszystkich znanych postaciach farmaceutycznych.
Fitoterapia stosuje wyciągi roślinne w postaci naparów, nalewek, kropli, roślin wysuszonych i sproszkowanych, w postaci granulatów i tabletek. Leki fitoterapeutyczne bywają bardzo skoncentrowane i przez to silnie oddziaływujące, mogą wywoływać reakcje alergiczne. Leki homeopatyczne są słabo skoncentrowanymi środkami, a mimo to potrafią również silnie oddziaływać, ale nie mają właściwości alergizujących. Leki homeopatyczne mają oddziaływanie bodźcowe i przestrajające organizm. Posiadamy świetny system obronny, który leki homeopatyczne pobudzają do lepszej funkcji i obrony. Czyli jest to taka terapia, która "nie wyręcza" organizmu z jego funkcji, a te naturalne funkcje w sposób fizjologiczny uaktywnia i wspiera. Leki fitoterapeutyczne mają oddziaływanie wymuszające i ukierunkowane.
Homeopatia jest znana i stosowana od ponad 200 lat, powstała w Niemczech w 1796 roku a jej twórcą był Dr Chrystian, Samuel Hahnemann (1755 – 1843). W naszym kraju jest znana od ponad 100 lat. Warto dodać , że stworzone przez siebie pierwsze leki homeopatyczne Hahnemann testował na sobie i swojej rodzinie, także na własnych dzieciach, dowodząc tego że leki homeopatyczne są bezpieczne w terapii pediatrycznej.”
Ideałem jest przyjmowanie leków homeopatycznych minimum ½ godz. przed lub ewentualnie 1 godz. po posiłku. Jest to związane z tym, że leki homeopatyczne wchłaniają się przez błony śluzowe jamy ustnej, więc nie należy zakłócać tego procesu jedzeniem. Po umyciu zębów pastą też lepiej jest odczekać ½ godz., zanim zażyjemy lek homeopatyczny.
Są to najbardziej popularne leki homeopatyczne z czytelnymi dla pacjenta wskazaniami. Z reguły zawierają w swoim składzie kilka, a czasami kilkanaście składowych o oddziaływaniu synergistycznym. Są to leki o szerokim spektrum działania. Dla przykładu popularny lek kompleksowy firmy Pascoe : Sinusit-Pascoe zawiera 4 składowe, dzięki czemu ma nie tylko szerokie spektrum działania, ale także bardzo dobre walory terapeutyczne i zastosowanie od kataru, kataru ropnego, alergicznego do zaostrzeń i przewlekłych stanów zapalnych zatok włącznie.