Dr n. med. Jacek Czelej jest absolwentem Oddziału Pediatrycznego Wydziału Lekarskiego AM w Warszawie. Specjalizację z zakresu pediatrii uzyskał w PSK Nr 3, A.M. w Warszawie, pod kierunkiem prof. dr hab. n. med. M.H. Zapaśnik-Kobierskiej.
Swoją wiedzę lekarską dr Czelej pogłębiał za granicą. Pracował m.in. w wieloprofilowym szpitalu Paardekraal w Krugersdorpie k/Johannesburga w RPA, gdzie uzyskał tytuł G.P. (lekarza ogólnego). Warto dodać, że w tym czasie lekarz posiadający tytuł G.P. w RPA, reprezentował wysoki poziom wiedzy w zakresie interny, pediatrii, laryngologii, położnictwa i ginekologii, chirurgii, geriatrii, a także anestezjologii. Dopiero po opanowaniu ogólnej i na wysokim poziomie wiedzy w zakresie wymienionych dziedzin, lekarz G.P. mógł zawężać obszar swoich zainteresowań zawodowych i podejmować naukę w wąskiej specjalizacji. Taki system opieki zdrowotnej powodował większą przydatność (uniwersalność podejścia) lekarza i zapewniał doskonałą opiekę medyczną, przekładającą się na bezpieczeństwo i satysfakcję pacjenta ze świadczonych usług.
Do RPA dr Czelej trafił mając już specjalizację pediatryczną. Jednak wspaniałe warunki, bardzo wysoki poziom medycyny w tym kraju, olbrzymia życzliwość przełożonych, z którą się spotkał, była dla niego pozytywnym bodźcem do pracy i dalszej nauki. Przebywając w RPA nauczył się wiele z zakresu interny, chirurgii, ginekologii i anestezjologii, a także pediatrii. Właśnie tam po raz pierwszy zetknął się z terapią homeopatyczną i opanował podstawową wiedzę w zakresie tej wartościowej metody terapeutycznej, którą coraz szerzej zaczął wykorzystywać w swojej praktyce lekarskiej.
Po powrocie z RPA dr Czelej podjął pracę w CMKP w Warszawie, gdzie się doktoryzował, po czym wyjechał jako specjalista do pracy w szpitalu misyjnym St. Luke's Hospital Anua-Uyo w Nigerii, gdzie był ordynatorem oddziału noworodkowego i pediatrycznego. Po powrocie do kraju wrócił do pracy naukowej w CMKP w W-wie, wtedy też założył gabinet prywatny, który prowadzi do dzisiaj.
Preparaty naturalnego pochodzenia zawsze interesowały dr Jacka Czeleja. Dzięki pracy poza granicami naszego kraju przekonał się o ich skuteczności i nauczył się je wykorzystywać w codziennej praktyce. Niezwykłe przygody, przedziwne sytuacje i obserwacje, jak można na co dzień wykorzystać produkty naturalnego pochodzenia, a których doktor był świadkiem w czasie pracy początkowo w RPA, a później na tzw. Czarnym Lądzie, ugruntowały w nim przekonanie, że warto sięgać po takie preparaty i wykorzystywać je w praktyce lekarskiej. Te obserwacje i wzrastające doświadczenie umożliwiały mu rozszerzenie terapii o preparaty ziołowe i homeopatyczne, które zaczął coraz częściej i szerzej stosować.
Efektywność i bezpieczeństwo każdej terapii (w tym opierającej się na preparatach z zakresu CAM) jest wprost proporcjonalna i zależy od wiedzy lekarza stosującego takie czy inne metody oraz leki. Warto przypomnieć, że wiele wartościowych substancji leczniczych, wykorzystywanych we współczesnej medycynie, pochodzi z dziewiczych dżungli afrykańskich czy puszczy amazońskiej. Cały czas trwają badania nad takimi leczniczymi substancjami, odkrywane są nowe. Te odkrycia najczęściej mają swój prapoczątek i związane są z wieloletnimi obserwacjami (czasami wielowiekowymi) i praktycznym doświadczeniem, przekładającym się na późniejsze sukcesy medyczne. Ciekawe jest to, że terapie oparte na lekach naturalnego pochodzenia z zakresu CAM, wykorzystywane często z wielkim powodzeniem zarówno przez lekarzy, np. w Europie czy w USA mają swoją genezę i bazują na środkach rodem z dżungli afrykańskiej. Z tego rodzaju środkami leczniczymi dr Czelej zetknął się w czasie swojej pracy i podróży w Nigerii i w sąsiednim Kamerunie (odkrytym przez Polaków). Zdaniem dr Czeleja powinniśmy te doświadczenia w zakresie ziołolecznictwa adaptować i wykorzystywać na naszym gruncie. Oczywiście warunkiem podstawowym jest stwierdzenie rzeczywistej efektywności i bezpieczeństwa takich środków leczniczych. Właśnie ta potrzeba poszukiwania efektywności i bezpieczeństwa środka leczniczego w stosowanej terapii, przekonała doktora do pogłębiania wiedzy w zakresie terapii CAM. W większości społeczeństw, lekarz reprezentujący wysoki poziom w zakresie współczesnej medycyny i jednocześnie posiadający wiedzę w stosowaniu preparatów z zakresu CAM, jest najczęściej zaliczany do elity świata lekarskiego. Czy warto iść w tym kierunku, czy warto starać się opanować w końcu bardzo obszerną wiedzę z zakresu preparatów CAM i tym samym poświęcić wiele lat życia na opanowanie takich terapii ? Zdaniem dr Jacka Czeleja tak, gdyż lekarz posiadający taką wiedzę jest bardziej efektywny w swoich działaniach medycznych.
Po powrocie do kraju i CMKP został uczniem ś.p. dr Jerzego Łozowskiego, jednego z większych autorytetów w zakresie homeopatii w okresie powojennym. Po osiągnięciu odpowiedniego zasobu wiedzy dotyczącej tej terapii, dr Jacek Czelej przekazywał ją innym kolegom lekarzom, angażując się w szkolenia, tłumacząc ciekawe prace z tej dziedziny czy pisząc własne poradniki umożliwiające lekarzom łatwiej opanować tę trudną metodę terapeutyczną. Własne doświadczenie życiowe i lekarskie ugruntowało u dr Czeleja przeświadczenie, że warto dla dobra pacjenta uzupełniać tradycyjną terapię preparatami naturalnego pochodzenia i warto podchodzić do każdego przypadku maksymalnie indywidualnie i w sposób całościowy, a nie schematycznie, wycinkowo. Lekarz w ten sposób praktykujący znajdzie bardzo dużo satysfakcji w swojej pracy a przede wszystkim uznanie u pacjentów.